Як вести особистий бюджет: інструкція для початківців

 • Читається за 15 хв

Про особисті фінанси говорять багато. Як краще вести, як розподіляти, на що відкладати тощо. Від усіх цих порад голова йде обертом! У цій статті ми зібрали для тебе найважливішу інформацію. Читай, як вести особистий бюджет, та вчися контролювати фінанси без зусиль.

З чого почати?

Почнемо з основного. Отже, навіщо потрібне планування особистого бюджету:

 1. Контроль витрат. Чи знаєш ти, на що найбільше витрачаєш за місяць? Можливо, це одяг чи походи в ресторани з друзями? А скільки вдасться зекономити, якщо утриматись від імпульсивних витрат? Деталізований бюджет покаже, куди зникають гроші та яку суму можна заощадити за місяць.
 2. Подушка безпеки. Мати фінансові заощадження — не привілегії багатіїв, а обов'язок кожної людини. Бюджет допоможе порахувати, скільки ти можеш відкладати щомісяця. Або ж підштовхне до пошуку додаткового джерела доходу, щоб максимально задовольнити твої потреби.
 3. Досягнення цілей. Усі великі досягнення починаються з маленьких кроків. Це омріяна подорож, власне житло, комфортний автомобіль… Навіть якщо ти плануєш взяти кредит на великі покупки, треба сплатити перший внесок. А зібрати необхідну суму допоможе ретельне планування бюджету.

Планування особистого бюджету

Щоб досягти бажаного фінансового результату, треба проаналізувати, який у тебе дохід та куди витрачаєш гроші. Як це зробити: упродовж місяця-двох записуй усі витрати. Розділи їх на категорії: житло, здоров’я, транспорт, харчування, розваги тощо. Не змішуй планові та імпульсивні витрати. Наприкінці першого місяця підбий підсумки:

 • яка сума є для тебе обов’язковим прожитковим мінімумом;
 • важливі витрати, які не повторюються щомісяця;
 • скільки було витрачено на каву з кав’ярні, вечері в ресторанах, замовлення їжі додому;
 • яку частину місячного бюджету займають благодійність, розваги та імпульсивні витрати.

Наприкінці другого місяця порівняй отримані результати з попередніми. Це допоможе точно визначити суму прожиткового мінімуму (і так за кожною категорією). А також покаже, скільки можна заощадити на імпульсивних витратах та розвагах. По суті, це і є ті вільні гроші, яких не вистачає для щомісячних накопичень. Важливо: повністю від задоволень відмовлятись не потрібно. Однак якщо розваг дійсно багато, варто їх ретельно пропрацювати. І не забуваємо про подушку безпеки. Це твоя страховка на випадок непередбачуваних витрат.

Наступний крок — планування. Постав собі фінансові цілі на три місяці, пів року, рік, п’ять років — варіації обирай які завгодно. Знаючи, скільки можеш заощаджувати в місяць, ти раціонально розподілиш ресурси. Можливо, грандіозні плани спонукатимуть до пошуків додаткового заробітку чи грамотних інвестицій.

Ну, і головне правило — контроль. Намагайся не виходити за рамки встановлених лімітів у кожній категорії. Не лінуйся щодня записувати витрати. І перш ніж імпульсивно щось придбати, постав собі просте запитання: «Чи дійсно мені це потрібно?»

Корисні поради наостанок

А тепер ефективні поради на всі випадки життя:

 1. Проходь регулярні профілактичні огляди у лікарів. На перший погляд, це значні витрати. Однак вчасно виявлені проблеми лікувати набагато легше і дешевше.
 2. Складай списки покупок перед походом до магазину. Купуй лише заплановані товари. А найвищий рівень самоконтролю — бери із собою суму, достатню лише для запланованих покупок.
 3. Збери власний капсульний гардероб. Якщо всі речі добре поєднуються між собою, потреба часто купувати нове зникає.
 4. Користуйся торбинками з тканини та багаторазовою пляшкою для води. Ніби дрібниця, але теж економить кошти. Ще й екологічно!
 5. Дотримуйся принципів енергозбереження. Світло у порожній кімнаті, повний електрочайник води, цілодобово увімкнений бойлер та ще багато подібних звичок. Здавалося б, дрібниці, але загалом можуть «з’їдати» чималі суми. Піклуйся і про бюджет, і про планету.

Плануй бюджет легко та завжди досягай своїх цілей!

img
img

Хочеш бути першим?

Підписуйся на корисні листи від sportbank!
Без спаму, води й зайвих калорій
img
img
img
img

Досі без картки sportbank?
Активуй!

img
Введи номер телефону та отримай посилання для завантаження додатку
Активуй sportbank. Активуй себе!