Як не стати жертвою кіберзлочинців: найактуальніші поради

  • Читається за 15 хв

Сучасний світ сповнений небезпек, особливо багато їх підстерігає в інтернеті. І хоча ми всі вважаємо себе досвідченими користувачами мережі, від кіберзлочинців не застрахований ніхто. У критичних ситуаціях золоте правило — не піддаватися паніці. Адже це ідеальний емоційний стан для необдуманих дій чи рішень. Часто зловмисники намагаються дезорієнтувати своїх жертв, щоб виманити кошти чи персональні дані. А у воєнний час зробити це зовсім не складно. Як цьому запобігти? Допоможе наша стаття. Ми зібрали найефективніші поради експертів щодо інформаційної гігієни та безпеки власних даних. Отже, почнемо.

Перестань слідкувати за анонімними телеграм-каналами та великими агрегаторами новин.

Перші частіше за все виступають інструментами маніпуляції та нагнітання, другі — просто інформаційна помийка. Окрім того, найчастіше саме в таких каналах зустрічаються «новини» від шахраїв. З останнього — повідомлення про виплати від ООН чи 9000 грн у Дії для всіх українців. Не довіряйте подібним спам-повідомленням та у жодному разі не переходьте за посиланнями у постах. Найкраще рішення — підписатися на офіційні сторінки Офісу Президента, ДСНС, адміністрації вашого міста/району тощо.

Захисти свої акаунти двофакторною аутентифікацією. 

Скрізь, де можливо, встанови двоетапну перевірку. Паролі мають бути складними — довгими, з різноманітними комбінаціями цифр, літер і символів. Також пам’ятаємо золоте правило: новий сайт — новий пароль. Без виключень.

Слідкуй за тим, що публікуєш у соцмережах.

Сьогоднішнє життя важко уявити без соцмереж. Кожен сам собі блогер, радо ділиться подіями з життя з оточенням. От тільки не всі підписники — щирі друзі, а не всяка інформація доречна для загального доступу. Будь-яка інформація, може бути використана зловмисниками, щоб дібрати спосіб атаки саме на ваші акаунти. Чи то адреса, країни для подорожей, улюблені кав’ярні та магазини тощо. 

З цієї ж причини не варто розголошувати персональну інформацію про себе та свою сім’ю. Це стосується віку і дати народження, номера телефону, електронної адреси та адреси проживання, інформації про рідних і тощо. Фотографіями котиків та песиків теж ділися з обережністю. 😊 

Слідкуй за посиланнями, на які тицяєш.

Так, це теж дуже важливо. Завжди звертай увагу на адресу сайту, який плануєш відкрити. Чому? Одна з найпоширеніших схем шахрайства — виманювання даних платіжних карток чи логінів/паролів через сайти-клони. Візуально, ніби все схоже, але диявол ховається в деталях. Там шрифт трішки відрізняється, там колір, там картинка неякісна… Щодо адреси, то в назві також будуть присутні незначні відмінності. Наприклад, не «sportbank», а «sportbenk» тощо.

Ще одна небезпека невідомих посилань — можливість зараження твого пристрою вірусом. Мета все та ж — викрасти дані платіжних карток чи логіни/паролі для входу в особисті акаунти. Найчастіше шкідливі гіперлінки ховаються за якимись сенсаційними, ба навіть шокуючими новинами. З останнього — «Стало відомо, коли нападе білорусь», «Коли росія застосує ядерну зброю» , «Коли настане апокаліпсис» ну і далі вже зрозуміло. 

Отже, резюмуємо: уважно дивись на лінки сайтів, на які плануєш перейти, і читаєш новини лише на офіційних ресурсах.

Відкрий окрему платіжну картку для покупок в інтернеті.

І тримай на ній мінімальний баланс. В ідеалі, грошей має бути рівно на покупку. Тоді навіть якщо зловмисникам вдасться отримати доступ до картки, перевіривши рахунок, вони спіймають облизня. А основні картки будуть завжди у безпеці.

А ще, це дуже зручно. Більшість покупок ми здійснюємо саме в інтернеті, тож окрема картка з вигідним кешбеком допоможе навіть отримувати бонуси з кожної витрати.

Не довіряй обіцянкам безкоштовних призів.

Старе як світ правило «Безкоштовний сир буває лише в мишоловці» ідеально працює в інтернеті. Щодня по кілька разів трапляються заголовки на кшталт «iPhone 13 на шару» чи «Лови свій мільйон». Подібні оголошення зустрічаються у папці «Спам» на пошті, в контекстній рекламі на різноманітних сайтах чи в сторіз у популярних блогерів і не дуже. Однак у процесі з’ясовується, що необхідно сплатити якусь комісію або поділитися якимись даними. Це пастка! Ніхто нічого не даруватиме просто так.

 Не переказуй кошти в незнайомі фонди.

Ще одна схема, що стала популярною під час війни — виманювання коштів на благодійність. Усі ми активно донатимо на ЗСУ, допомагаємо тим, хто втратив свій дім, притулкам з бездомними тваринами тощо. І саме на наших почуттях доброти і співчутливості грають шахраї. Тому перш ніж відгукнутися на якесь дуже жахливе оголошення, перевір, чи такий фонд/притулок/підставити своє існує. На картки фізичних осіб переказуй лише у разі, якщо ти знаєш цих людей чи про їхню волонтерську діяльність.

Тримаємо розум холодним і довіряємо лише перевіреній інформації.

Переможемо разом!

img
img

Хочеш бути першим?

Підписуйся на корисні листи від sportbank!
Без спаму, води й зайвих калорій
img
img
img
img

Досі без картки sportbank?
Активуй!

img
Введи номер телефону та отримай посилання для завантаження додатку
Активуй sportbank. Активуй себе!