ТОП-5 шахрайських схем, і як у них не потрапити

  • Читається за 20 хв

Технологічний прогрес рухається вперед, тож деякими схемами вже нікого не здивуєш. Зокрема, клієнти з обережністю ставляться до дзвінків від «співробітника банку» та не розголошують особисті дані, уважніше перевіряють посилання, за якими переходять тощо. Тож, щоб виманити гроші українців, шахраї вигадують все складніші та підступніші схеми. У статті ми розкажемо про нові способи обману клієнтів та як захистити себе від зловмисників.

Схема 1. Виплати від держави

Під час карантину українці вперше почали отримувати масові виплати від держави. Це надихнуло шахраїв на розробку нової схеми. На телефони та електронну пошту  надходили листи чи смс-повідомлення про нову програму виплат з посиланням на сторінку оформлення. Оскільки відрізнити фальшивку від реальної допомоги було дуже складно, навіть досвідчені користувачі піймалися на цей гачок і втратили власні кошти.

З початком повномасштабного вторгнення схема набула нового розмаху. Найбільша її підступність у тому, що це гра з емоціями людей, які через війну опинилися у складних життєвих обставинах. У стані стресу значно важче раціонально мислити і фільтрувати інформацію, що надходить. А зловмисники користуються цим і виманюють кошти у довірливих людей.

Для протидії цій схемі дуже важливо проводити просвітню роботу з рідними, знайомими, а саме наголошувати на принципах інформаційної гігієни та вчити перевіряти такі «програми» на офіційних сайтах. 

Схема 2. Збір коштів для ЗСУ

Донати для військових чи переселенців стали для нас уже звичним явищем. Щойно бачимо оголошення, що хтось потребує автівки, тепловізора, броніка тощо, одразу намагаємося переказати кошти, щоб допомогти якнайскоріше зібрати необхідну суму. Цим теж користуються шахраї. У соцмережах вони виставляють фейкові оголошення, де благають про допомогу, а потім привласнюють отримані кошти.

Щоб ваша допомога дійшла до тих, хто дійсно її потребує, радимо донатити у перевірені фонди. У додатку sportbank усі офіційні організації зібрано в розділі «Благодійність». Відкриваєте його і здійснюєте перекази в кілька кліків. Якщо ж говорити про соцмережі, то реагуйте на оголошення лише ваших безпосередніх знайомих або їхніх близьких. Головний фактор тут — добре знати людину, яка сама збирає кошти чи робить репост, аби бути впевненими, що це не чергове шахрайство.

Схема 3. Голосове меню і переадресація

На перший погляд здається, що IVR підробити неможливо. Однак шахраї дуже тонко підійшли до питання, а саме грають на страхах користувачів. Спочатку авторитетним голосом вас попередять не передавати нікому паролі чи коди з смс, а потім запропонують перейти до спеціального голосового меню. Тут вже згенерований голос попросить вас назвати секретну комбінацію після сигналу. А зловмисники в цей час уже готові підслуховувати пароль.

Зазвичай таким способом намагаються дізнатися код доступу до онлайн-банкінгу чи мобільного додатку, або ж підтвердити якусь платіжну операцію. У будь-якому випадку мета одна — виманити ваші кошти. Тому найкраще рішення — самостійно зв’язатися з банком за номером гарячої лінії або через авторизований месенджер/додаток, щоб скасувати транзакцію або заблокувати банківську картку. До речі у мобільному додатку sportbank це можна зробити самостійно. У розділі «Картка» вам необхідно натиснути на кнопку «Тимчасово заблокувати». Щойно питання буде вирішене, ви зможете розблокувати її без необхідності перевипуску.

Щодо переадресації, ця схема дещо схожа на попередню. Однак якщо в першому випадку виманювали код, то тут стимулюють набрати певну комбінацію. Це USSD-команда для увімкнення переадресації вхідних дзвінків та повідомлень на номер шахраїв. Отримавши доступ до цієї інформації, зловмисники легко можуть викрасти ваші кошти.

Схема 4. Віддалений доступ

Це ще одна популярна схема. Зазвичай, сценарій такий: «співробітник» банку телефонує попередити клієнта про жахливий вірус на його смартфоні чи ноутбуці та пропонує допомогти очистити гаджет. Далі надсилає  посилання на завантаження програми віддаленого доступу (TeamViewer, AnyDesk тощо). Самі по собі такі програми не є шкідливими, і навіть часто використовуються в різних компаніях для роботи. Однак якщо клієнт встановить її та назве звідти спеціальний код, зловмисники отримають доступ до пристрою.

Залежно від операційної системи смартфона, рівень наданих можливостей дещо відрізняється. На ios шахраї можуть лише переглядати екран, тому за допомогою певних маніпуляцій змушують клієнта самостійно зробити переказ коштів. На Android вони отримують повний доступ до пристрою жертви, тож можуть самі здійснювати будь-які операції.

Схема 5. Зміна постачальника послуг

Часто наші електронні скриньки атакують спам-розсилики про зміну постачальника послуг. Неважливо яких: комунальні, доставка чи щось інше. Головне — привернути увагу потенційної жертви і змусити перейти за шкідливим посиланням. Якщо лист здається вам дуже схожим на правду, зв’яжіться зі своєю компанією і напряму уточніть це питання. Але загалом у таких повідомлень одна дорога — «Кошик» і видалення.

Поради, як захистити себе і рідних від зловмисників

Підсумовуючи усе вищесказане, хочемо дати кілька важливих порад:

  1. Ретельно перевіряйте повідомлення про держвиплати або ж захмарні виграші. Ніхто не подарує гроші просто так.
  2. Не ведіться на кожне прохання про допомогу в соцмережах. Намагайтеся вимикати емоції та перевіряти інформацію, яка до вас надходить.
  3. Уважно слідкуйте, на які ресурси переходите. Якщо в адресі сторінки є хоча б одна відмінність від офіційного сайту, це шахраї.
  4. Не продовжуйте розмову зі співробітниками банку, які просять вас назвати персональні дані, скористатися певною комбінацією тощо. Заблокуйте контакт і передайте його до вашого банку.
  5. Регулярно слідкуйте за дослідженнями нових схем, щоб бути в курсі можливих дій шахраїв. У цьому допоможуть авторитетні ресурси, такі як офіційний сайт організації ЕМА тощо.

Тримаємося!

img
img

Хочеш бути першим?

Підписуйся на корисні листи від sportbank!
Без спаму, води й зайвих калорій
img
img
img
img

Досі без картки sportbank?
Активуй!

img
Введи номер телефону та отримай посилання для завантаження додатку
Активуй sportbank. Активуй себе!