Списання боргів в Україні: основні правила процедури

 • Читається за 15 хв

Навряд чи комусь із нас хотілося б зіткнутися з простроченою заборгованістю. Дзвінки від колекторів, постійна нестача коштів, намагання перепозичити гроші у знайомих, чи, навіть, звернення до МФО. Так, деякі люди намагаються вирішити проблему, здійснивши новий кредит в іншій організації. Однак це лише погіршує ситуацію, адже у підсумку необхідно закрити не один, а кілька кредитів. Що ж робити?

Які є способи анулювання боргу

Наразі процедура списання боргів не є поширеною практикою в Україні. Однак це не означає, що послуга недоступна. До списання підлягають штрафи, прострочені комунальні борги та банківські кредити тощо. А головне, зробити це можна законними способами. 

Отже, списати борги можна у таких випадках:

 • страхування;
 • банкрутство;
 • недієздатність чи інвалідність;
 • закінчення терміну давності боргу;
 • ліквідація юридичної особи;
 • смерть позичальника.

Тепер розглянемо окремо кожну ситуацію.

Страхування

У більшості випадків при отриманні кредиту клієнт укладає страховий договір. Наприклад, якщо ви берете кредит на квартиру чи автівку, необхідно оформити страховий поліс. Те ж саме відбувається у випадку взяття кредиту  під заставу майна, чи якщо клієнт бажає застрахувати своє життя/працездатність. Звісно, вартість такого поліса — недешеве задоволення. Однак у разі непередбачуваних обставин страхування допоможе вам розрахуватися з кредиторами.

Зазвичай, кожна компанія окремо прописує у договорі випадки, за яких клієнт може розраховувати на страхові виплати. Однак, є певні загальні ситуації, які ми перерахуємо нижче:

 • Втрата роботи чи працездатності. Наприклад, звільнення, скорочення, отримання фізичної чи моральної травми, важка хвороба. Тобто, чому ви наразі не можете працювати і заробляти гроші.
 • Псування або повне знищення майна через стихійне лихо, техногенну катастрофу, напад злочинців тощо.
 • Інвалідність, проблеми зі здоров'ям або смерть страхувальника чи третіх осіб, зазначених у договорі.

Якщо ви зіткнулися з однією з перерахованих ситуацій, радимо негайно звернутися до своєї страхової за виплатами. Не рідкість, коли фірми відмовляють у виплатах: вимагають безліч довідок, шукають підводні камені у кожній окремій ситуації. У такому разі необхідно йти до суду. Отримати допомогу для оформлення позовної заяви ви можете в центрах безоплатної правової допомоги.

Банкрутство

З жовтня 2019 року визнати банкрутом можуть не тільки юридичну, а й фізичну особу. Статус можливо отримати виключно в судовому порядку. Тому якщо хочете піти цим шляхом, будьте готові до судових витрат і гонорарів адвокатам.

Отже, запустити процедуру банкрутства й ануляції боргів може позичальник, який не має рухомого/нерухомого майна, капіталу, цінностей чи заощаджень. Якщо громадянин все ж володіє певним майном, суд може зобов’язати продати його, щоб частково покрити заборгованість. Соціальний статус не впливає на можливість отримання банкрутства.

Однак успішне визнання банкрутом не завжди є причиною для повного списання боргів. Тобто, залежно від ситуації, суд може дати відстрочку для виплати платежів чи списати проценти, але залишити тіло кредиту. Також до оплати можуть залишитись рахунки за комунальні послуги, штрафи тощо.

Отримання статусу банкрутства є дуже складною і тривалою процедурою. Тому, перш ніж її розпочинати, краще звернутися до юристів і дізнатися, які шанси на списання боргів саме у вашій ситуації.

Недієздатність чи інвалідність

Ще одна причина для ануляції боргу — отримання травми чи інвалідності, в результаті чого людина втрачає можливість заробляти. Для цього необхідно підтвердити отримання інвалідності 1 або 2 групи або недієздатності особи. За відповідними документами радимо звернутися до сімейного лікаря. Після цього ви можете оскаржувати борг у суді чи вимагати його списання. Однак, як і в попередніх випадках, немає жодних гарантій, що суд винесе рішення на вашу користь.

Закінчення терміну давності боргу

За Цивільним кодексом України, загальний строк позовної давності становить три роки. У цей період людина чи організація може звернутися до суду для захисту своїх прав. Якщо позичальник не обслуговує кредит понад три роки, його законно можна списати після закінчення строку давності.

Тобто, якщо ви три чи більше років не здійснювали жодного платежу за кредитом — не вносили проценти, пеню, штрафи тощо, можете через суд анулювати заборгованість. Важливою умовою у цьому випадку є не підписувати документи про збільшення строку позовної давності чи неможливість списання боргу після його закінчення. Також варто уважно перевіряти усі договори, бо інколи банки ставлять  збільшений строк позовної давності, наприклад, може бути строк 50 років. Інакше ви втратите можливість анулювати заборгованість таким способом.

Ліквідація юридичної особи

Якщо кредит  оформлено не на фізичну, а на юридичну особу, закриття компанії допоможе списати наявні заборгованості. Тобто, ліквідація фірми позбавить вас усіх боргів, оформлених на ім'я юридичної особи.

Закрити підприємство можна через процедуру банкрутства. Якщо фірма має певне майно, його буде розпродано. Отримані кошти підуть на оплату податкової заборгованості, виплату боргів перед співробітниками, відшкодування збитків і лише в останню чергу — на оплату боргу.

Уже після розподілу коштів неоплачені борги, себто ті, на які не вистачило отриманих грошей, списуються автоматично.

Смерть позичальника

Згідно із законом, спадкоємці отримують не тільки майно померлого, а й боргові зобов'язання. Не виплачувати їх можна лише відмовившись від спадку. Однак важливою умовою є те, що заборгованість погашається тільки в рамках вартості успадкованого майна. Тобто, у цьому випадку немає жодних законних вимог покривати борг власними коштами.

Вимоги банку щодо погашення боргу мають обмежений термін:

 • шість місяців, включно з днем, коли банк дізнався про смерть позичальника.

Також рідні та близькі померлого можуть звернутися до суду, щоб домогтися анулювання заборгованості або списання штрафів і комісій за користування кредитними грошима.

Висновок

Списати борги в Україні законними способами цілком реально. Звісно, у більшості випадків необхідне звернення до суду. Однак, якщо ви готові витратити на це деякий час, справа може завершитися успіхом.

Та ми радимо все ж не псувати власну кредитну історію, а бути відповідальним позичальником. Якщо ви регулярно вносите усі платежі, банк може піти вам назустріч — надати кредитні канікули чи допомогти з реструктуризацією боргу. Це набагато краще, ніж мати справу з судами. Ну а якщо відчуваєте, що ризиків більше ніж вигоди, краще взагалі відмовитися від кредиту. Спробуйте накопичити необхідну суму з допомогою депозиту або ж працюйте над збільшенням власного доходу.

img
img

Хочеш бути першим?

Підписуйся на корисні листи від sportbank!
Без спаму, води й зайвих калорій
img
img
img
img

Досі без картки sportbank?
Активуй!

img
Введи номер телефону та отримай посилання для завантаження додатку
Активуй sportbank. Активуй себе!