Чому не дають кредити та що з цим робити: відповідь експертів

  • Читається за 15 хв

Коли потрібні гроші, ми звертаємося до банку за кредитом. Побутова техніка, автівка, квартира — усе можна придбати, не збираючи гроші роками. Однак, далеко не кожному клієнту банк готовий надати кредит чи встановити кредитний ліміт за карткою. Чому так відбувається та що з цим робити, докладно розберемо у матеріалі.

П’ять причин, чому вам можуть не дати кредит

Для початку розкажемо про основні причини, чому банк може відмовити в кредиті.

Погана кредитна історія або її відсутність

Певно, це найпоширеніша причина. Кредитна історія (КІ) розкриває інформацію про всі наявні на сьогодні, а також уже сплачені кредити позичальника, чи своєчасно вони обслуговувалися, чи має клієнт якісь поручительства тощо. Навіть незначні, на перший погляд, прострочення, чи попередні відмови в кредитах впливають на КІ, що в підсумку формує репутацію ненадійного позичальника. Відсутність кредитної історії теж не добре. Адже банки не знають, що від вас очікувати, а тому закладають такі ж ризики, як і для ненадійних позичальників.

Перед видачею кредиту спеціальні скорингові системи перевіряють кредитну історію клієнта. Залежно від результатів перевірки, співробітники банку приймають індивідуальне рішення по кожному позичальнику. Вам можуть відмовити в кредиті або ж дати меншу суму під більші проценти. Мікрофінансові компанії менш прискіпливі до клієнтів з поганою чи відсутньою КІ, але вони не дають кредити на великі суми, а ризики покривають великими процентами.

Низький кредитний рейтинг

Окрім факторів, які формують, кредитну історію, банківські співробітники звертають увагу на кредитоспроможність клієнта. Це інформація про суму щомісячного доходу, наявність авто чи нерухомості, власний бізнес тощо. Наприклад, банк не видасть іпотеку безробітному, чи людині з мінімальною заробітною платою, але може видати споживчий кредит під високий процент. Також у групі ризику студенти і пенсіонери. Ці категорії апріорі не можуть розраховувати на високий кредитний ліміт.

Підтвердити свій високий фінансовий достаток допоможуть чеки на дорогі покупки, закордонний паспорт з відкритими візами та штампами європейських країн, наявність медичного страхування тощо.

Вік позичальника

Ще один фактор, який впливає на видачу кредиту, — вік клієнта. Кожен банк встановлює свої неофіційні правила, з якого віку можна розраховувати на кредит. Навіть наявність достатнього офіційного доходу не гарантує юному позичальнику згоду банку на видачу коштів. Крім того, в групі ризику, як уже згадувалося вище, пенсіонери і студенти. 

Проблеми з документами

Перш ніж подати кредитну заявку, необхідно перевірити власні документи. Одна з поширених проблем — жінка вийшла заміж, змінила прізвище, але не актуалізувала власні дані в банку. Під час перевірки співробітники виявили документальні неточності і вирішили відмовити в кредиті. Крім того, для банків така недбалість цілком може виглядати як шахрайство. Інші проблеми з документами — відсутність прописки, несвоєчасна заміна фото у паспортах старого зразка, помилки в імені/прізвищі/даті народження, неправильна цифра в ідентифікаційному коді тощо.

Помилки при заповненні анкети

Мабуть, це найприкріша з причин, але від того не менш поширена. Клієнт може ідеально підходити, але через надмірне хвилювання допустити помилку в кредитній анкеті. Звісно, це можна виправити, і навіть повторно подати заявку на кредит з уже правильними даними. Але краще все ж зайвий раз перевірити, чи коректно ви заповнили анкету, і звірити усі дані з даними в документах.

Що робити, якщо не дають кредит з гарною кредитною історією

Наявність гарної кредитної історії не дає 100%-ї гарантії на отримання кредиту. Одну з причин, яка може стати на заваді таким клієнтам — помилки при заповненні анкети — ми вже згадали вище. Що ще може вплинути на рішення банку? 

Доволі поширена проблема — це помилка в базі даних. Наприклад, ви вже давно закрили кредит, але в базі його позначено як відкритий. Або ж ви завжди вчасно вносили обов’язкові платежі, однак якісь із них позначили як прострочені. Щоб це виправити, вам необхідно перевірити свою кредитну історію через Бюро кредитних історій. В Україні діє кілька таких організацій. Раз на рік кожен громадянин може перевірити власну історію безкоштовно. Тож радимо перед подачею кредитної заявки зайнятися перевіркою даних, і в разі виявлення помилок подати відповідну заяву до Бюро. 

Ще одна причина — низький рівень доходу. Ви можете сумлінно виплачувати споживчі кредити, але через недостатній рівень заробітку вам не дають кредит на авто, іпотеку, власний бізнес тощо. Виправити цю ситуацію допоможе гарна застава або надійний фінансово забезпечений поручитель. Однак якщо такий кредит вам не під силу, краще відмовитися від нього, щоб не влізти в борги. 

Як дізнатися, чому не дають кредит

Зазвичай банки не надають таку інформацію, але ви все ж можете спробувати запитати у свого куратора. Якщо питання залишається без відповіді, радимо пройтися по всім попереднім пунктам. Скоріш за все, причина криється в одному з них. Також радимо звертатися за кредитом до різних банків. Кожен з них має різні вимоги до позичальників, і тому відмова в одній фінустанові не означає автоматичну відмову в усіх інших.

Де взяти гроші, якщо не дають кредит

Якщо з банками все ж не склалося через погану кредитну історію чи інші причини, можна звернутися за грошима до мікрофінансових організацій. Вимоги до позичальників у них значно менші, а тому шанси отримати позику вищі. Ризики МФО покривають шляхом великих процентів, тому врахуйте це при плануванні щомісячних виплат за кредитом. Також вчасно сплачені мікропозики допоможуть виправити погану кредитну історію.

Отже, причин, чому банки не дають кредити чимало. Однак з будь-якої ситуації можна знайти вихід. Слідкуйте за власною кредитною історією та працюйте над збільшенням щомісячного доходу. Тоді шанси на отримання бажаного кредиту зростуть у рази.

img
img

Хочеш бути першим?

Підписуйся на корисні листи від sportbank!
Без спаму, води й зайвих калорій
img
img
img
img

Досі без картки sportbank?
Активуй!

img
Введи номер телефону та отримай посилання для завантаження додатку
Активуй sportbank. Активуй себе!